יוגה

יוֹגה – מסורת עתיקה שמקורה בהודו. משמעות המילה יוגה היא חיבור, איחוד - ומכאן משמעות מציאת האיחוד בין הגוף לנפש, כמו גם בין האדם לאלוהות. היוגה התפתחה לפני כ-5000 שנה בהודו. אזכורים כתובים שלה ניתן למצוא בכתבים עתיקים (וודה) המתוארכים כ-2000 שנה לפני הספירה.

יוגה היא דרך חיים המושתתת על הפילוסופיה ההודית אשר גורסת כי כל הקיום מבוסס על כוח עליון, אנרגיה אחת, רוח אוניברסאלית. היוגה נותנת כלים ליחיד, בדרכו אל השחרור (מוקשה). היוגה אינה דרך רוחנית אחת מוגדרת ומוכתבת, אלא היא שם כולל למספר דרכים המובילות לאותה מטרה.

הדרך המוכרת יותר במערב היא ה"האתה יוגה" – המכילה תנוחות יוגה ותרגילי נשימה, אולם זו רק אחת מדרכי היוגה. היא הקלה ביותר ליישום ולהבנה מכיוון שהיא מדברת על הגוף הפיזי וטיפוחו. המטרה של האתה יוגה היא להפוך את הגוף לכלי הראוי להכיל את הנשמה. רק לאחר שמטרה בסיסית זו מושגת אפשר להתפתח הלאה. התהליך של הכנת הגוף לקראת התפתחות, מתואר כצמיחה בשמונה שלבים: מוסר אישי, מוסר חברתי, תנוחות, אמנות הנשימה, ריכוז החושים פנימה, תרגול לקראת מדיטציה, מדיטציה והארה.

תרגול האסאנות – תנוחות היוגה, משפר מאוד את מצב הגוף. הפרקים, השרירים, תפקוד האיברים הפנימיים, זרימת הדם, מערכת העצבים – הגוף מתנקה בהדרגה ונהיה בריא יותר.  
במקביל לשיפור התפקוד הבסיסי של הגוף, בעזרת האסאנות אנו פועלים למעשה למען מטרה גבוהה יותר, והיא שינויים במוח. תרגול האסאנות השונות מאפשר לנו להפעיל שרירים ומערכות שאיננו מורגלים בהפעלתם בחיי היום-יום.
באמצעות הפעלת איברי הגוף באסאנות, מתעוררים האזורים במוח האחראים על הפעלתם, ובהדרגה מתרחב היקף האזורים במוח בהם אנו עושים שימוש. על ידי כך, אנו מתחילים לנצל ביתר יעילות את הפוטנציאל האדיר העומד לרשותנו.
בעזרת תרגול האסאנות והנשימה אנו מפתחים מיומנויות של השקטת גלי המוח וריכוז. לתרגול היוגה יש השפעה ברוכה על החיים מחוץ לשיעור. תלמידי היוגה מוצאים את עצמם משתמשים במיומנויות ההרפיה בחיי היום יום. הם מרוכזים יותר, מתמודדים עם קשיים בדרך פחות אמוציונאלית ויותר יעילה, ללא קשר לתחום בו הם עוסקים.

התגובות סגורות.